Ārvalstu studenti - vērā ņemams īres tirgus virzītājspēks
Pēc
Izglītības un zinātnes ministrijas datiem - šobrīd ārvalstu studentu skaits
Latvijā sasniedz ap 10 000. Latvijas augstskolās studētgribošo skaits pēdējo
piecu gadu laikā ir divkāršojies, un pieaug ne tikai studentu skaits no Eiropas
Savienības, bet arī no attālākiem pasaules nostūriem - NVS un Āzijas. Šie
rādītāji apliecina, ka Latvijas augstskolu programmas pasaules izglītības tirgū
ir konkurētspējīgas. Bet kādu nospiedumu
ikgadējais ārvalstu studentu pieplūdums atstāj uz nekustamā īpašuma tirgu? Vai
no šīs situācijas savu labumu gūst arī dzīvokļu īpašnieki? Par ko vērts domāt
pirms uzsākt īres sadarbību ar ārvalstu studentiem?
Balstoties savā pieredzē, uz šiem jautājumiem atbildes sniedz Corvin Management eksperti, kuri apstiprina, ka ārvalstu studenti ir vērā ņemams Rīgas īres tirgus virzītājspēks. Īrētspējīgo citvalstu jauniešu aktivitāte ir liela un studenti aizņem lielu daļu kvalitatīvu dzīvokļu.
Kad/kā īrē?
Aktīvākais laiks, kad sākas studentu mājokļu meklējumi ir augusta mēnesis. Īstermiņa apmaiņas programmu (piem., Erasmus) studentu gadījumā pēc augusta seko otrs īres aktivitātes brīdis - janvāris, kad šurp plāno doties otrā semestra apmaiņas studenti.
Ilgtermiņa studenti, kas gatavojas apgūt pilnu augstskolu piedāvāto studiju programmu, dzīvokļus meklē patstāvīgi. Savukārt studentus, kas īstermiņa apmaiņas programmas ietvaros Latvijā ierodas uz semestri, nereti pārstāv koordinators, kas palīdz dzīvesvietas piemeklēšanas jautājumos.
Kādus dzīvokļus īrē?
Gan īstermiņa, gan ilgtermiņa īres gadījumā - studentu interešu lokā ir viena dzīvokļa īre vienai personai (līdz 400 eiro + komunālie maksājumi) vai vairākistabu dzīvokļi, kuru dzīvojamo platību īrē vairākas personas (līdz 1200 eiro + komunālie maksājumi). Ārvalstu studentu interesējošā teritorija Rīgā primāri ir centrs.
Cik ilgi īrē?
Ilgtermiņa īres gadījumā studenti slēdz standarta līgumu uz gadu, kas vairumā gadījumu tiek pagarināts visu piecu vai sešu gadu ilgo mācību periodu. Šie studenti turpina maksāt īres maksu neatkarīgi no brīvdienām akadēmiskā gada kalendārā (vai atsevišķos gadījumos - vienojas ar izīrētāju par īres maksas atvieglojumiem vasaras periodā). Gadījumā, ja studenti jūlija un augusta mēnesī dodas atpūtā uz savu mītnes valsti - tekošie īres maksājumi tiek izpildīti ierastajā, līgumā noteiktajā kārtībā.
Vai izīrēt ir izdevīgi?
Corvin Management novērojuši, ka ārvalstu studentu īres modelim izīrētāji kļūst aizvien atvērtāki. Pastāv arī uzskats, ka šīs izīrēšanas veids ir ienesīgs. Corvin gan vērš uzmanību, ka šajā gadījumā īstermiņa un ilgtermiņa īres gadījumi jāapskata atsevišķi.
Ilgtermiņa īres gadījumā dzīvokļi tiek piedāvāti pa istabām, proti, īres maksu izīrētājs gūst no katras istabas. Nereti istabu īres maksu kopsumma var būt lielāka nekā tirgū konkurētspējīga īres maksa par dzīvokli kopumā. Jāatzīst, ka lielākā daļa šādu īrei piedāvāto dzīvokļu ir ar zināmu nolietojumu, tāpēc to izīrēšana studentiem ir gan reālāka, gan ienesīgāka. Lai gan jāņem vērā, ka studentu prasības pret dzīvokļa kvalitāti nav zemas, tomēr tās nav salīdzināmas ar ģimenes ambīcijām pret telpu svaigumu un dizainu. Tāpat šādā gadījumā lielāks skaits studentu kopā ir maksātspējīgāki, un proporcionāli sadalot maksājumus - arī palielie komunālie maksājumi ziemas mēnešos ir izpildāmāki nekā tas ir vienas ģimenes gadījumā. Tātad gadījumos, kad atrast īrniekus, piemēram, piecu istabu dzīvoklim ir zināms izaicinājums - studenti ir laba iespēja.
Īstermiņa īres gadījumā izīrētajam jārēķinās, ka studenti atbrauks septembrī un aizbrauks janvārī. Pēc janvāra sekos tukšs mēnesis līdz atbrauks nākamie, bet vasaras sezona atkal iezīmēsies kā “tukšie” mēneši. Rēķinot gada griezumā - acīmredzams, ka peļņa ir krietni mazāka, turklāt riski (dabiskais nolietojums, tīši bojājumi, “piemirsies” īres maksājums u.c.) - iespējamāki.
Vai pastāv riski?
Aspekts, kas jāņem vērā izīrētajam ir dzīvokļa amortizācija jeb dabiskais nolietojums, kas šīs īres modeļa gadījumā būs lielāks. No dažādiem cilvēciskiem apstākļiem izriet, ka dzīvokļa nolietojums studentu īres gadījumā būs ātrāks un ievērojamāks nekā tas būtu, ja dzīvoklī dzīvotu pāris vai ģimene. Tāpat aspekts, ar kuru izīrētajam jārēķinās sliktākajā gadījumā ir tīši aprīkojuma, mēbeļu vai tehnikas bojājumi, kurus drošības depozīta ietvaros kompensēt nebūs iespējams.
Iepriekš minētājiem riskiem ir vērts vērst uzmanību, taču jāņem vēra, ka studenti ir dažādi, tāpat kā dažādi ir arī standarta īres pretendenti. Situācijas ir individuālas, tāpēc no vispārinājumiem vajadzētu izvairīties.
Ekspertu ieteikums
Vadoties pēc ilggadējas pieredzes darbā ar dzīvokļu īri ārvalstu studentiem, Corvin Management aicina dzīvokļu īpašniekus būt atvērtiem jaunām izīrēšanas iespējām - un novērtēt sadarbības potenciālu ar citvalstu jauniešiem, kuri ieradušies Latvijā iegūt izglītību dažādās specialitātēs. Vienlaikus Corvin atgādina, ka neatkarīgi no tā, kā rokās izīrētājs nolēmis nodot sev piederošo dzīvojamo platību, jāatceras - dzīvokļa izīrēšana ir saimnieciska darbība, kas paredz gan savu peļņu, gan ieguldījumus, gan risku. Ārvalstu studenti, kā izīrētāji, Latvijas pašreizējos ekonomiskajos apstākļos ir laba iespēja, ja vien izīrētājs ir gatavs sava veida rutīnai, kas īstermiņa īres gadījumā būs intensīvāka, bet ilgtermiņa īres gadījumā - relaksētāka.
*2020. gads, COVID-19 pandēmijas dēļ, gan iezīmējis atkāpi no kopējās tendences: Erasmus studentiem rekomendēts programmu neizmantot līdz šī gada beigām, bet pastāvīgie studenti mācības pārtrauca līdz ar vīrusa izplatība Eiropā un pēc šī brīža aplēsēm atsāks vien oktobrī.